Moje cesta k Činné kompetenci

 Ahoj,

jmenuji se Radek a rozhodl jsem se pro vaší inspiraci napsat krátké povídání o tom, proč jsem se jako již jeden z mnoha lidí, rozhodl pro Činnou kompetenci. Pracovní název tohoto příběhu je:

„Jen nadávat a volit už dávno nestačí, aneb, změnu za nás politici neudělají“

V současné době řešíme Koronavirus. Je zřejmé, že virus existuje a nemůžeme ho brát na lehkou váhu. Jde ovšem o to, zdali všechna ta opatření a věci kolem jsou činěna pro naše dobro? Pro některé je to KoronaCirkus a tvrdí, že té komedii prostě nevěří. Vnímají to jako podvod, formu manipulace a útlaku s dalšími riziky. Je ale také mnoho spoluobčanů, kteří berou COVID 19 vážně, mají strach a jsou schopni se s těmi prvními hádat, nenávidět a nebo i udávat.

Ať už jde v našem životě o cokoliv, kdo vlastně rozhoduje o tom, kdo má pravdu? Odkud čerpáme informace? Je vše v televizi, rádiu a na internetu pravda? Co je vlastně pravda? A co je propaganda? Nebo hoax či konspirační teorie? Logicky v takovém blázinci, přetlaku informací a různých zájmů, máme každý jiný názor a postoj.

Říkám si tedy, kdo nakonec rozhoduje o tom, co si máme VŠICHNI myslet a co je pro NÁS nejlepší udělat? Je to samozřejmě stát, potažmo parlament a vláda. Ano, jim předáváme veškerou moc ve volbách. Toto je vlastně absolutně jediný způsob, jak můžeme ovlivnit to, co chceme a nebo nechceme. Po 30 letech osobních zkušeností se ptám, je toto demokracie, je toto vláda lidu? Je to pro nás a tuto zemi opravdu dobré a výhodné?

V Listopadu roku 1989 jsem cinkal klíči na Václaváku u sochy Svatého Václava. Nadšeně jsem šel k prvním „svobodným“ volbám po 40 letech totality a s velkým očekáváním volil OF a pak ODS. Po krátké době jsem si říkal, že to není úplně OK, a tak jsem volil Svobodné! Brzy jsem zjistil, že můj hlas propadl a přesto, že to všichni myslí dobře, tak se to v té naší České zemi stále nějak kazí. A tak, jsem jako “správný” vlastenec šel a zvolil SPD. Nuž a jak asi tušíte, nyní už nevolím. Poznal jsem, že volby jsou jen předáváním koryt, bez efektu pro voliče, nevoliče i tuto zemi. Přemýšlel jsem a napadlo mne, proč nerozhodují odborníci veřejně a s odpovědností? Proč nemůžeme rozhodnutí ovlivňovat i MY, a ptal jsem se sebe i ostatních, to vážně nechceme lepší a důstojný život pro všechny?!

Ať už jde o vir, migraci, soběstačnost naší země, vodu, exekuce, korupci, přebujelý stát, EET, atd. Dospěl jsem k názoru, že jako běžní občané tohoto státu nemáme možnost cokoliv ovlivnit a nezbývá nám, než sledovat, jak někdo rozhoduje o nás, bez nás a často proti nám a naší vůli.

Jako mnoho lidí jsem přemýšlel a říkal si: „Jak to změnit?!“ Co musíme udělat, abychom mohli  rozhodovat ve prospěch lidí a celku, a ne pouze úzké skupiny často bezohledných a lhostejných vyvolených politiků, kteří si pořád dokola s malými úpravami pro klid nás občanů předávají moc.

Je vůbec OPRAVDOVÁ změna možná? Jak bychom to provedli, když každý věří někomu a něčemu jinému a má díky tomu neustálému rozdělování a manipulaci jiný názor?

A jak takovou opravdovou změnu provedeme?

Došlo mi, že vše co se děje, je závislé na tom, kdo a jak rozhoduje a protože to nemůžeme ovlivnit ve volbách, musíme změnit pravidla rozhodování!

Před časem, jsem objevil návod a nástroj, který toto vše umožňuje! Jde o tisíce let starý princip rozhodování, který je spravedlivý a efektivní. Jeho největší předností je, že jde o VEŘEJNÉ KOMPETENTNÍ rozhodování s ODPOVĚDNOSTÍ. Budete se divit, ale ne, volby, to opravdu nejsou :). Jde o Činnou kompetenci, která je postavena na principu rozhodování z doby Neolitu u lidí v občinách, vznikla před cca 15 000 lety a v různých formách přežila na mnoha místech po celém světě dodnes! 

Pokud tedy chceme  opravdovou změnu a máme se jako lidé dohodnout, potřebujeme nějakou společnou „HODNOTU“, které budeme rozumět, věřit, respektovat ji a která bude VŽDY chránit naše zájmy. Je vlastně jedno, že máme každý jiný názor, protože se určitě shodneme na tom, že v naší zemi nikdo nechce rozhodovat tak, aby zde byla korupce a bezpráví. Nejde tedy o názory, ale o to, kdo a jak rozhoduje!

Je samozřejmé, že pro něco takového se můžeme spojovat a rozhodnout jen v tom případě, že tomu každý a společně porozumíme a budeme věřit. 

Pokud jste tento článek dočetli až sem, tak Vám všem děkuji a pro ty, které toto zaujalo, mám návrh. Vyhraňte si, prosím, čas a klid, přečtěte, nebo poslechněte si něco o Činné kompetenci, nebo podiskutujte s těmi, kteří už o ní vědí. Věřím, že vás překvapí a osloví, jako mne a potom to tu dáme konečně společně do pořádku! Osobně nevidím jediný důvod, proč se stále nechat politickými stranami vysávat, nechat rozdělovat naše bohatství jen mezi politiky a jejich strany. Proč se máme jako lidé hádat? Připadá mi, že Činná kompetence je díky svému Algoritmu (postupu) neprůstřelný princip. Uvažte, kdo se VEŘEJNĚ postaví proti zájmu lidí, této země a rozhodování ve prospěch celku? Kdo by sebral odvahu a chtěl se veřejně znemožnit? MY jako lidé, nebo dokonce politici? To by byla určitě jejich sebevražda. Po opravdové změně volá stále více lidí. A už nejen u nás v České republice.

Mnozí jsou naštvaní, nespokojení, nebo už dokonce apatičtí. Jsem si jist, že jen v České republice jsou nás miliony těch, kteří opravdovou změnu chtějí! A nyní je čas, začít provádět tuto změnu, po které mnozí z nás volají. Udělejme to pro sebe, naše děti, tuto zemi a příští generace. Pojďme společně rozhodovat v náš prospěch a ve  prospěch naší země a postupně to tu dát do pořádku, pomocí Činné kompetence.

Děkuji za přečtení mého „příběhu“  těším se na vaše dotazy, názory a společnou cestu za opravdovou změnou.

Radek